تغذیه و رژیم های غذاییسلامت جسم

رژِیم غذایی در هایپوتیروییدی : چه چیزی بخوریم و چه چیزی نخوریم؟

کم کاری تیروئید شرایطی است که بدن به اندازه کافی هورمونهای تیروئید را تولید نمی کند.

هورمون های تیروئید به کنترل رشد ، ترمیم سلول ها و سوخت و ساز بدن کمک می کنند. در نتیجه ، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است در کنار بسیاری از علائم دیگر دچار خستگی ، ریزش مو ، افزایش وزن ، احساس سرماخوردگی شوند.

کم کاری تیروئید 1 تا 2٪ افراد در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد و در زنان ده برابر بیشتر از مردان دیده میشود.

غذاها به تنهایی کم کاری تیروئید را درمان نمی کنند. اما ، ترکیبی از مواد مغذی و داروهای مناسب می تواند به بازگرداندن عملکرد تیروئید و به حداقل رساندن علائم شما کمک کند.

در این مقاله بهترین رژیم برای کم کاری تیروئید ، از جمله غذاهایی که باید از آنها بخورید و از مصرف آنها پرهیز کنید – را با هم مرور میکنیم.

کم کاری تیروئید چیست؟

غده تیروئید یک غده کوچک و پروانه ای شکل است که در نزدیکی پایه گردن شما قرار دارد.این غده هورمونهای تیروئید را که تقریباً بر هر سلول بدن شما تأثیر می گذارد ، تولید و ذخیره می کند.

هنگامی که غده تیروئید سیگنالی به نام هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) دریافت می کند ، هورمون های تیروئید را در جریان خون آزاد می کند. این سیگنال از غده هیپوفیز ، غده کوچکی که در پایه مغز شما یافت می شود ، ارسال می شود .

گاهی اوقات ، غده تیروئید هورمونهای تیروئید را آزاد نمی کند ، حتی اگر TSH زیادی وجود داشته باشد. به این حالت کم کاری تیروئید و رایج ترین نوع کم کاری تیروئید گفته می شود.

تقریباً 90٪ از کم کاری تیروئید اولیه ناشی از تیروئیدیت هاشیموتو است ، یک بیماری خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به غده تیروئید شما حمله می کند .سایر علل کم کاری تیروئید اولیه کمبود ید ،  اختلال ژنتیکی ، مصرف داروهای خاص و جراحی هایی است که بخشی از تیروئید را از بین می برد.در موارد دیگر ، غده تیروئید TSH به اندازه کافی دریافت نمی کند. این اتفاق می افتد که غده هیپوفیز به درستی کار نکند و به آن کم کاری تیروئید ثانویه گفته می شود.

هورمونهای تیروئید بسیار مهم هستند. آنها به کنترل رشد ، ترمیم سلول ها و سوخت و ساز بدن کمک می کنند.متابولیسم شما بر دمای بدن شما و میزان کالری سوزی شما تأثیر می گذارد . به همین دلیل است که افراد مبتلا به کم کاری تیروئید اغلب سرد و خسته می شوند و ممکن است به راحتی دچار اضافه وزن شوند.

 

خلاصه:

کم کاری تیروئید شرایطی است که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید را ایجاد نمی کند. از آنجا که هورمون تیروئید برای رشد ، ترمیم و سوخت و ساز بدن بسیار مهم است ، ممکن است افراد مبتلا به کم کاری تیروئید احساس سرما و خستگی کنند و ممکن است به راحتی وزن خود را افزایش دهند.

hypothyroidism

کم کاری تیروئید چگونه بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد؟

هورمون تیروئید به کنترل سرعت متابولیسم شما کمک می کند. هر چه متابولیسم شما سریعتر باشد ، کالری بیشتری در هنگام استراحت می سوزانید.

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید هورمون تیروئید کمتری ایجاد می کنند. این بدان معنی است که آنها یک متابولیسم کندتر دارند و در زمان استراحت کالری کمتری می سوزانند.

داشتن متابولیسم کند با چندین خطرات سلامتی همراه است. این ممکن است شما را خسته کند ، سطح کلسترول خون را افزایش داده و کاهش وزن را برای شما سخت تر کند.

برای حفظ وزن خود  با کم کاری تیروئید ، سعی کنید تمرینات قلبی_عروقی با شدت متوسط ​​یا زیاد را منظم انجام دهید. این شامل تمریناتی مانند قدم زدن سریع ، دویدن ، پیاده روی و قایقرانی است.تحقیقات نشان می دهد ورزش هوازی با شدت متوسط ​​تا زیاد ممکن است به تقویت سطح هورمون تیروئید شما کمک کند. به نوبه خود ، این ممکن است به سرعت بخشیدن به متابولیسم شما کمک کند.

hypothyroidism

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید نیز باید پروتئین مصرفی خود را افزایش دهند. تحقیقات نشان می دهد که رژیم های غذایی با پروتئین بالاتر به افزایش میزان متابولیسم شما کمک می کنند .

خلاصه
افراد مبتلا به کم کاری تیروئید معمولاً متابولیسم کندتری دارند. تحقیقات نشان می دهد که ورزش هوازی می تواند به تقویت سطح هورمون تیروئید شما کمک کند. علاوه بر این ، خوردن پروتئین بیشتر ممکن است به تقویت متابولیسم شما کمک کند.

کدام مواد غذایی برای مبتلایان به کم کاری تیرویید مضر هستند؟

hypothyroidism

گواتروژن‌ها
گواتروژن به مواد غذایی گفته می‌شود که باعث ایجاد گواتر می‌شوند. این مواد فعالیت آنزیم تیروئید پراکسیداز که برای وارد کردن ید به هورمون‌های تیروئیدی لازم است را کاهش می‌دهند. گواتروژن‌ها بسیار متنوع هستند: تیوسیانین‌ها، برخی فلاوونوئیدها مانند کورستین، کامفرول و روتین و … از آن جمله هستند.
تیوسیانین‌ها، مهمترین گواتروژن
تیوسیانین‌ها ترکیبات گوگردداری هستند که در انواع گونه‌های گیاهی یافت می‌شوند. تیوسیانین‌ها جذب ید توسط غده تیروئید را کاهش می‌دهند. زیرا تیوسیانین‌ها برای ورود به غده تیروئید با ید رقابت می‌کنند. ید اضافی در رژیم که به وسیله نمک یددار تامین می‌شود باعث پیروزی ید در این رقابت می‌شود. تیوسیانین‌ها در خانواده کلم به فراوان یافت می‌شوند، خانواده کلم شامل موارد زیر است: کلم برگ چینی، کلم بروکلی، کلم بروکسل، گل کلم، کلم برگ سفید، کلم برگ قرمز، کانولا، بروکلی چینی، کلم چینی، ترب کوهی، کلم پیچ، کلم قمری، دانه خردل، خردل سبز، تربچه، شلغم، واسابی، شاهی آبی، آروگولا و … . همچنین از دیگر مواد غذایی سرشار از تیوسیانین می‌توان این موارد را ذکر کرد: سیب زمینی شیرین، کاساوا، ذرت، بذر کتان، لوبیا لیمنسیس و …. . تمام این گیاهان تا زمانی که زنده هستند و برداشت نشده‌اند تیوسیانین ندارند. اما با برداشت شدن، تیوسیانین‌ها تولید می‌شوند.
فلاونوئیدها، فراوانترین گواتروژن‌ها
بیش از 3 هزار نوع فلاوونوئید در ترکیب مواد غذایی کشف شده است که از جمله مهمترین آن‌ها می توان فلاوونوئیدهای موجود در دانه های سویا را نام برد. این فلاوونوئیدها عبارتند از: جنیستئین و دائیدزئین. فلاونوئیدهای سویا فعالیت تیروئید پراکسیداز را کاهش می‌دهند. نکته قابل توجه این است که حتی پختن هم از فعالیت گواتروژنیک سویا نمی کاهد. مطالعات متعدد اثرات ضد تیروئید سویا را به اثبات رسانده است. این مطالعات نشان می‌دهد نوزادانی که از فورمولاهای برپایه سویا استفاده می‌کنند، در خطر هیپوتیروئیدیسم و بیماری‌های خودایمنی تیروئید قرار دارند. وقتی یک نوزاد با کم کاری تیروئید متولد می‌شود باید مکمل‌های هورمون تیروئید به وی داده شود تا کمبود او جبران شود. متخصصان توصیه می‌کنند که این نوزادان از فورمولاهای حاوی سویا پرهیز کنند.
گواتروژن به مواد غذایی گفته می‌شود که باعث ایجاد گواتر می‌شوند. این مواد فعالیت آنزیم تیروئید پراکسیداز که برای وارد کردن ید به هورمون‌های تیروئیدی لازم است را کاهش می‌دهند.
در افراد بزرگسال نیز اگر دریافت ید ناکافی باشد باید مصرف سویا محدود شود. مثلا گیاهخواران به دلیل مصرف بیشتر سویا (حدود 3 برابر افراد عادی) بیشتر در معرض خطر کم کاری تیروئید قرار دارند. از دیگر مواد غذایی سرشار از فلاوونوئیدها می‌توان به ارزن اشاره کرد. ارزن در برخی مناطق دنیا به عنوان منبع غذایی افراد است. ارزن دارای فلاوونوئیدی به نام اپیگنین است که فعالیت تیروئید پراکسیداز را کاهش می دهد. این فلاوونوئید در مواد زیر نیز یافت می‌شود: بابونه، مرکبات، جعفری، پیاز، آبجو، جوانه گندم و …. .
خانواده کورستین
خانواده کورستین (که شامل کورستین، کامپفرول و روتین می‌باشد) از دو راه با متابولیسم هورمون های تیروئیدی تداخل دارند.
1. کاهش فعالیت تیروپراکسیداز: آنزیمی که برای وارد کردن ید به هورمون تیروئید لازم است.
2. کاهش فعالیت دیودیناز کبدی: آنزیم کبدی که برای فعالیت هورمون تیروئید لازم است.
– کورستین در پیاز، چای، بروکلی، مویز سیاه، سیب، انگور، بلوبری، جینکوبیلوبا و زردآلو یافت می‌شود.
– کامپفرول در چای، گریپ فروت، کاسنی و… وجود دارد و بیشتر از کورستین جذب می‌شود.
– روتین در گندم سیاه، مارچوبه، مرکبات و … یافت می‌شود و کمتر از کورستین جذب می‌شود.
توصیه‌های غذایی برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید
1. مواد غذایی که در بالا عنوان شد را در برنامه غذایی خود محدود کنید.
2. گواتروژن‌های قوی مانند سویا، ارزن و گیاهان خانواده کلم را حذف کنید.
3. اگر غذاهای سرشار از گواتروژن در طول روز مصرف می‌کنید مطمئن شوید که روزانه 150 میکروگرم ید دریافت می‌کنید.
4. مواظب باشید بیش از حد از نمک ید دار استفاده نکنید.

 

همچنین باید از خوردن غذاهای فرآوری شده پرهیز کنید ، زیرا آنها معمولاً کالری زیادی دارند.

گزینه های غذایی زیادی برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید وجود دارد ، از جمله:

تخم مرغ: تخم مرغ کامل بهترین است ، ید و سلنیوم در زرده وجود دارد ، در حالی که سفیده ها پر از پروتئین هستند.

گوشت: همه گوشت ها از جمله گوشت گوسفند ، گوشت گاو ، مرغ و غیره

ماهی: همه غذاهای دریایی از جمله ماهی سالمون ، ماهی تن ، حلیم ، میگو و غیره.

hypothyroidism

میوه ها: از جمله انواع توت ها ، موز ، پرتقال ، گوجه فرنگی و غیره

دانه و دانه های فاقد گلوتن: برنج ، گندم سیاه ، quinoa ، دانه چیا و دانه کتان

لبنیات: کلیه محصولات لبنی از جمله شیر ، پنیر ، ماست و غیره

نوشیدنی ها: آب و سایر نوشیدنی های بدون کافئین

مبتلایان به کم کاری تیروئید باید رژیم غذایی بر اساس سبزیجات ، میوه ها و گوشت های بدون چربی میل کنند.
برای مبتلایان به کم کاری تیروئید گزینه های غذایی بسیار زیادی از جمله تخم مرغ ، گوشت ، ماهی ، بیشتر میوه و سبزیجات ، غلات و دانه های بدون گلوتن ، همه محصولات لبنی و نوشیدنی های بدون کافئین وجود دارد.

hypothyroidism

برنامه غذایی نمونه
در اینجا یک برنامه غذایی چند روزه برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ارائه شده است.

 

دوشنبه
صبحانه: نان تست با تخم مرغ
ناهار: سالاد مرغ با 2-3 عددآجیل برزیلی
شام: مرغ گریل و سبزیجات که همراه برنج سرو می شوند.

سه شنبه :

صبحانه: بلغور جو دوسر با 1/4 فنجان (31 گرم) انواع توت ها
ناهار: سالاد ماهی کبابی
شام: ماهی پخته شده با لیمو ، آویشن و فلفل سیاه که همراه با سبزیجات بخارپز سرو می شوند.

چهار شنبه
صبحانه: نان تست با تخم مرغ
ناهار: باقی مانده از شام دیشب
شام: خورشت میگو با یک سالاد quinoa سرو می شود.

پنج شنبه
صبحانه: پودینگ چیا (2 قاشق غذاخوری (28 گرم) دانه چیا ، 1 فنجان (240 میلی لیتر) ماست یونانی ، 1/2 قاشق غذاخوری عصاره وانیل و میوه های برش خورده مورد نظر شما.)
ناهار: باقی مانده از شام دیشب
شام: بره کباب شده که با سبزیجات بخارپز سرو می شود.

خلاصه
این نمونه برنامه غذایی یک هفته ای برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید مناسب است. این گزینه های زیادی را برای منوی خوشمزه و سالم فراهم می کند.

نکاتی برای حفظ وزن سالم

به دلیل کمبود متابولیسم ، به دست آوردن وزن با کم کاری تیروئید بسیار آسان است.در اینجا چند نکته برای کمک به شما در حفظ وزن سالم آورده شده است.

خوب استراحت کنید.

با هدف گرفتن 7-8 ساعت خواب هر شب. خواب کمتر از این با افزایش چربی به خصوص در اطراف شکم همراه است.

خوردن با دقت را تمرین کنید.

خوردن آگاهانه ، توجه به آنچه می خورید ، چرا می خورید ، و چقدر سریع می خورید می تواند به شما در ایجاد رابطه بهتر با غذا کمک کند.

یوگا یا مراقبه را امتحان کنید.

hypothyroidism

یوگا و مراقبه می تواند به شما در کاهش استرس  کمک کرده و سلامت کلی شما را بهبود بخشد. تحقیقات همچنین نشان می دهد که  به شما در حفظ وزن سالم کمک می کند.

رژیم غذایی با کربوهیدرات کم و متوسط ​​را امتحان کنید.

خوردن کربوهیدرات کم و متوسط ​​ برای حفظ وزن سالم بسیار مؤثر است. اما ، از امتحان کردن رژیم کتوژنیک خودداری کنید ، زیرا خوردن کربوهیدرات بسیار کم ممکن است سطح هورمون تیروئید شما را کاهش دهد.

 

پیروی از یک رژیم غذایی مناسب می تواند علائم شما را به حداقل برساند و به شما در حفظ وزن سالم کمک کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن