دسته‌بندی نشده

تاثیر ورزش در سلامت جسم و روح

“مقدمه”

ورزش ترکیبی از فعالیت های فیزیکی عادی و معمول و مهارت های شخصی و به عنوان تفریح و یک سری از قوانین که برای مسابقه ، لذت بردن و رسیدن به برتری است. ورزش  فعالیتی است که بر اساس مهارت جسمی استوار بوده و در بر دارنده پاداش درونی و بیرونی است. یا به عبارت دیگر پرورش بدن دراثر حرکات و فعالیت های ریتمیک و پرنیرو و نیز تحرک جسمی و روحی .

ورزش یکی از مهم ترین اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح شده و گروه زیادی به اشکال گوناگون با آن سرو کار دارند. 

ورزش کردن تاثیرات زیادی در زندگی فردی و اجتماعی تمام افراد دارد ، تاثیرات روحی و جسمی ورزش می تواند باعث ایحاد تغییر و تحولی در زندگی افرادی باشد که به صورت منظم و با انگیزه این فعالیت را دنبال می کنند.

یکی از مهم ترین دلایل ورزش کردن ایجاد سلامتی بدن و متعادل نگه داشتن وزن است.

با ورزش، انسان از روحی با نشاط برخوردار می شود و روح با نشاط، بدن را سرشار از طراوت و شادابی می سازد و البته بدن سالم هم، روح و جان را در دست یابی به مدارج کمال یاری می رساند.

از اثرات ورزش می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • تقویت سیستم دفاعی بدن:

ورزش همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و اگر بیمار باشید ، کمک می کند احساس بهتری داشته باشید. با این حال ، انجام بیش از حد تمرینات ورزشی الزاما مفید نمی باشد و در واقع سطح متوسط فعالیت ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید خواهد بود.

تمرینات سنگین و طولانی مدت همچون دو ماراتن ممکن است برای سیستم ایمنی بدن مضر باشد. شما می توانید با انجام تمرینات فیزیکی با شدت متوسط، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید و زمانی که بیمار هستید تمرینات سبک انجام دهید تا سیستم ایمنی بدن شما تحریک شود. 

 

  • افزایش اعتماد به نفس:

 ورزش کردن یکی از ابزارهایی است که ما را در دستیابی به اعتمادبه نفس یاری می کند.

افرادی که ورزش می کنند نسبت به دیگران دارای احساس رضایت بیشتری هستند زیرا این افراد چنین پیش خود می اندیشند که آن ها با انجام دادن ورزش علاوه بر حفظ تندرستی خود کار مفیدی را در طول روز انجام داده اند و این نوع تفکر نهایتاً به حس رضایت از خود منجر می شود و این حس ویژه به شما در افزایش اعتمادبه نفس کمک می کند.

اثرات ورزش بر سلامت جسم و روح

 

  • بهبود خواب:

برخی افراد مبتلا به بی خوابی هستند و اختلالاتی در چرخه خواب داشته و یا مشکلاتی در مراحل مختلف خواب دارند. تمرین بدنی، ترشح اپی نفرین را تحریک می کند که این هورمون باعث احساس شادی و هیجان می شود و احساس کسالت، نگرانی و اضطراب را کاهش داده و در نهایت موجب بهبود خواب می شود.بعد از ورزش بهتر و عمیق تر به خواب می رویم.

اثرات ورزش در سلامت جسم و روح

 

  • تقویت مفاصل :

ورزش‌های کششی باعث تقویت عضلات و استحکام مفاصل بدن می‌شوند. تحرک بدنی موجب تقویت مفاصل، بهبود قابلیت انعطاف و بهتر ایستادن و بهتر شدن تنفس می‌شود. بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت (درد مفاصل)، به خاطر درد از ورزش کردن می‌ترسند و برای همین کم ورزش می‌کنند. این خود باعث از بین رفتن عضلات و ضعیف شدن مفاصل می‌شود.

 

  • افزایش انرژی:

 انرژي مصرف شده در فعاليت جسماني مي تواند بسيار متغير باشد و مشخص شده است كه از 100كيلو كالري در روز، در يك شخص با فعاليت نشسته، تا بيش از 3000 كيلو كالري در روز، در يك دونده ي ماراتون مي تواند نوسان داشته باشد.

 

  • پیشگیری از افسردگی :

همان گونه که همگان می دانند افسردگی یک بیماری با درجات مختلف است و معمولا افسردگی بالینی نسبت به انواع دیگر افسردگی، شدیدتر است و پروسه‌ی درمانی آن با روان‌درمانی و تجویز دارو همراه است. تحقیقات نشان می‌دهند ورزش در درمان افسردگی‌های خفیف تا متوسط نقش مؤثرتری دارد.

ورزش هایی که در درمان این عارضه موثر است اعم از ؛ شنا،پیاده روی،گلف،دوچرخه سواری،رقص،ورزش های هوازی و یوگا.

 

 

  • کاهش وزن و متعادل نگه داشتن وزن بدن:

فعالیت ورزشی با یک رژیم غذایی سالم یک راه موثرتر برای از دست دادن وزن نسبت به محدودیت کالری به تنهایی است.

ورزش برای کاهش وزن و حفظ تعادل وزن بدن مفید است ،ورزش می تواند سوخت و ساز بدن یا مقدار کالری مصرفی روزانه شما را افزایش  دهد همچنین می تواند در حفظ و افزایش توده بدون چربی بدن کمک می کند.

همان طور که گفته شد، میزان مصرف انرژی با ورزش افزایش می یابد که این امر منجر به سوخت بافت های چربی بد فرم بدن و افزایش توده عضلانی بدن می گردد و هیکل متناسب و زیبایی را به شخص ورزشکار هدیه می کند.

شروع ورزش در برنامه روزانه باید به میزانی باشد که از عهده فرد برمی آید. پس از ایجاد آمادگی جسمانی و کاهش وزن اولیه، می توان شدت و مدت ورزش را افزایش داد. 

ورزش هایی که با انجام آن ها می توان وزن بدن را کاهش داد زیاد هستند مانند؛ پیاده روی،دویدن،شنا،ورزش ایروبیک و بدنسازی،رقص های گروهی مانند زومبا،کوهنوردی،دوچرخه سواری و … .

 

امیدوارم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن