سوالات متداول

همه چیز درباره ال-کارنتین

 

 

ال-کارنتین چیست؟

ال کارنیتین یک اسید آمینه است که در بدن تولید می شود. ال کارنیتین به بدن کمک می کند تا چربی را به انرژی تبدیل کند. بدن می تواند L-carnitine را به اسیدهای آمینه دیگر به نام های استیل-L-کارنیتین و پروپیونیل-ال-کارنیتین تبدیل کند. اما ، هیچ کس نمی داند که آیا مزایای این کارنیتین ها  با یکدیگر یکسان است یا خیر. از این ماده برای کاهش وزن نیز  استفاده می شود و ممکن است در عملکرد مغز هم تأثیر داشته باشد.

با این حال ، ادعاهای محبوب درباره مکمل ها همیشه با علم مطابقت ندارد.

در این مقاله خطرات و فواید احتمالی مکمل های L-carnitine مورد بررسی قرار گرفته و نحوه عملکرد این ماده مغذی در بدن شما توضیح داده شده است.

L-Carnitine با انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری سلولهای شما نقش مهمی در تولید انرژی ایفا می کند.

میتوکندری ها به عنوان موتور درون سلول های شما عمل می کنند و این چربی ها را می سوزانند تا انرژی قابل استفاده ایجاد کنند.

بدن شما می تواند L- کارنیتین را از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین تولید کند.برای اینکه بدن شما آن را در مقادیر کافی تولید کند ، به مقدار زیادی ویتامین C نیز نیاز دارید.علاوه بر L-carnitine که در بدن شما تولید می شود ، می توانید با خوردن محصولات حیوانی مانند گوشت یا ماهی نیز مقادیر کمی بدست آورید.وگانها یا افرادی که دارای مشکلات ژنتیکی خاصی هستند ممکن است نتوانند این ماده را به اندازه کافی تولید یا دریافت کنند. این امر باعث می شود که L- کارنیتین به یک ماده مغذی اساسی  تبدیل شود.

ال-کارنتین

L-carnitine   به منظور افزایش سطح L-carnitine در افرادی که تحت  همودیالیز قرار می گیرند ، برای بهبود توانایی ورزش در افراد مبتلا به درد قفسه سینه و نارسایی قلبی ، در درمان آکنه ، ناباروری مردان ، بهبود علایم در پرکاری تیرویید و همچنین به عنوان یک مکمل جایگزین در گیاهخواران ، رژیمهای غذایی و نوزادان کم وزن یا نارس استفاده می شود.

ال-کارنتین

چگونه کار می کند؟

ال-کارنیتین به بدن کمک می کند انرژی تولید کند. این برای عملکرد قلب و مغز ، حرکت عضلات و بسیاری از فرآیندهای بدن مهم است.

آیا این به کاهش وزن کمک می کند؟

در تئوری ، استفاده از L-carnitine به عنوان مکمل کاهش وزن مفید در نظر گرفته می شود.

از آنجا که L-carnitine به انتقال اسیدهای چرب بیشتر به سلولهای بدن برای تولید انرژی کمک می کند ، ممکن است فکر کنید این امر باعث افزایش توانایی شما در سوزاندن چربی و کاهش وزن می شود.

 

با این حال ، بدن انسان بسیار پیچیده است در یک مطالعه هشت هفته ای در 38 زن که چهار بار در هفته ورزش می کردند ، هیچ تفاوتی در کاهش وزن بین افرادی که ال-کارنیتین مصرف می کردند و کسانی که نکردند دیده نشد.علاوه بر این ، پنج نفر از شرکت کنندگان که در حال استفاده از ال-کارنیتین بودند ، حالت تهوع یا اسهال را تجربه کردند. یک مطالعه انسانی دیگر ، اثر L-carnitine را بر چربی سوزی در طی یک تمرین دوچرخه ثابت 90 دقیقه ای بررسی کرد. چهار هفته مصرف مکمل باعث افزایش چربی سوزی نشده بود.

با این حال ، یک تجزیه و تحلیل از نه مطالعه ( بیشتر در افراد چاق یا افراد مسن تر ) نشان داد که افراد هنگام مصرف L-carnitine  به طور متوسط ​​2.9 پوند (1.3 کیلوگرم) وزن بیشتری را از دست دادند.

با اینحال تحقیقات بیشتری برای تأیید فواید L-carnitine در یک جمعیت جوانتر و فعال تر مورد نیاز است.

 

L-carnitine اگرچه ممکن است برای افراد چاق یا مسن به کاهش وزن کمک کند ،اما همواره باید به این نکته توجه داشت که ابتدا باید رژیم غذایی مناسب و برنامه ی ورزشی داشته باشید.

ال-کارنتین

 

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه:

بارداری و شیردهی: در مورد بارداری ، اطلاعات ایمنی کافی در مورد ایمنی استفاده از L-carnitine وجود ندارد. در قسمت امن بمانید و از استفاده خودداری کنید.مصرف L-carnitine  خوراکی در زنان شیرده احتمالاً ایمن است مقادیر کمی L-carnitine به نوزادان شیر مادر داده شده و فرمول آن بدون عوارض جانبی گزارش شده است. اما تأثیر  مصرف مقادیر زیاد آن توسط یک مادر شیرده ناشناخته است.

 

کودکان: L-carnitine احتمالاً ایمن است .

 

تیروئید غیر فعال (کم کاری تیروئید): مصرف L-carnitine ممکن است علائم کم کاری تیروئید را بدتر کند.

 

تشنج: به نظر می رسد L-carnitine در افرادی که قبلاً تشنج داشتند تشنج ایجاد می کند. اگر تشنج داشتید ، از ال-کارنیتین استفاده نکنید.

 

عوارض ال کارنیتین چیست؟

ال کارنیتین نیز مانند بیشتر مکمل‌های طبیعی، درصورتی‌ که به‌طور معقول و طبق دستورات مصرف شود، نستبا بی‌خطر است و عوارض جانبی آن جدی نیست. در مطالعه‌ای برای بررسی بی‌خطر بودن ال کارنیتین، این ماده به‌مدت ۲۱ روز و روزانه ۳ گرم به شرکت‌کنندگان داده شد. در ابتدا و انتهای مطالعه، آزمایش خون کاملی از هر یک از شرکت‌کنندگان گرفته شد و هیچ اثر نامطلوبی مشاهده نشد.

 

در پژوهشی درباب ایمنی ال کارنیتین، مشخص شد که مصرف تقریبا ۲ گرم از این ماده در روز، در بلندمدت بی‌خطر است. البته عوارض جانبی خفیفی مانند حالت تهوع و مشکلات معده مشاهده شد. به‌طور کلی در بیشتر افراد مصرف ۲ گرم یا کمتر در روز نستبا بی‌خطر است و عوارض جانبی جدی ندارد.

 

آیا باید از مکمل ال کارنیتین استفاده کنیم؟

میزان ال کارنیتین موجود در بدن به‌میزان دریافت آن از طریق رژیم‌ غذایی و میزان تولید آن در بدن بستگی دارد. به‌ همین دلیل، معمولا میزان ال کارنیتین در رژیم گیاهخواری پایین‌تر است، زیرا آنها مصرف محصولات حیوانی را محدود می‌کنند یا به‌طور کلی از مصرف این محصولات پرهیز می‌کنند. بنابراین بهتر است که گیاهخواران از مکمل‌های ال کارنیتین استفاده کنند. البته هیچ مطالعه‌ای روی این گروه‌های خاص انجام نشده است.

 

مکمل‌های ال کارنیتین برای سالمندان نیز مفید هستند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که میزان ال کارنیتین موجود در بدن با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد. در مطالعه‌ای، مصرف ۲ گرم ال کارنیتین موجب کاهش خستگی و افزایش عملکرد ماهیچه‌ها در افراد مسن شد. پژوهش دیگری نیز نشان داد که مصرف استیل ال کارنیتین در افزایش سلامت و عملکرد مغزی (که درنتیجه‌ی بالا رفتن سن کاهش می‌یابد) مفید است. به‌علاوه، احتمال کمبود ال کارنیتین در افرادی که به بیماری‌هایی مانند سیروز کبد و بیماری های کلیوی مبتلا هستند، بالاتر است. بنابراین مصرف مکمل می‌تواند برای این افراد مفید باشد.

چگونه باید St-L-Carnitine را مصرف کنم؟

کاملاً ساده ، آن را با کربوهیدرات بخورید. برخی مطالعات اولیه فاقد فواید کارنیتین بودند زیرا آنها نتوانسته اند به اندازه کافی سطح کارنیتین عضلات را بالا ببرند. این امر به این دلیل بود که مکمل در زمان مناسب مصرف نشده است ، وقتی انسولین افزایش می یابد جذب عضلانی L-carnitine کافی خواهد بود.

تحقیقات جدید نشان می دهد که میزان انسولین برای ورود مقادیر کافی L-carnitine به سلول های ماهیچه ای ، یعنی که اکثر اثر خود را میگذارد ، باید کاملاً بالا باشد. از طرف دیگر ، مصرف L-carnitine باعث افزایش انسولین در سلولهای عضلانی می شود و به انتقال گلوکز بیشتر به سلولهای ماهیچه ای کمک می کند.

در حالیکه به اندازه حداقل یک گرم از L- کارنیتین می تواند مؤثر باشد اما بهتر است برای دستیابی حداکثر اثر آن ، 2-3 گرم ، به همراه حداقل 30-40 گرم کربوهیدرات و 20-40 گرم پروتئین ( ترجیحاً با یک وعده غذایی) مصرف کنید.

چه موقع باید ال کارنیتین مصرف کنم؟

یکی از بهترین زمان های مصرف L-carnitine پس از تمرین است ، اما می توانید آن را با هر وعده غذایی پر پروتئین و پر کربوهیدرات در طول روز میل کنید. اگر می خواهید کارنیتین را با سایر مواد چربی سوز بین وعده های غذایی مصرف کنید ، استفاده از فرم استیل ال کارنیتین را در نظر بگیرید.

آزولف: قبل از شروع مصرف هر مکمل لطفا با پزشک خود مشورت کنید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن