تغذیه و رژیم های غذایی

سبک غذایی سرخپوستی (paleo diet)

رژیم سرخپوستی:

 

رژیم سرخپوشان یکی از جالب ترین راه حل های کاهش وزن برای استفاده شماست. این رژیم غذایی بر غذاهایی متمرکز است که در گذشته توسط شکارچیان جمع شده اند. این یک رژیم بسیار منحصر به فرد است نه تنها به این دلیل که شامل تمرکز روی غذاهایی است که اجداد ما می خورده اند بلکه به این دلیل ممکن است به بهبود سبک زندگی شما منجر شود. دانشمندان طی سالهای متمادی دریافته اند که بسیاری از شکارچیان در آن زمان هرگز از بیماری های مزمن یا بیماری هایی مانند آنهایی که امروزه مردم به آن مبتلا می شوند رنج نمی بردند. این یک نکته منحصر به فرد در مورد این رژیم غذایی است که نشان میدهد چقدر می تواند ارزشمند باشد. در این رژیم غذایی بسیاری از غذاهای فرآوری شده یا تصفیه ( که به وضوح ده ها هزار سال پیش نیز وجود نداشتند)جای ندارد. اگر باهم صادق باشیم – وقتی در مورد اجداد خودمان فکر می کنیم ، چیزهایی مانند مردان مودار ، موها و ریش های بلند ، دایناسورهای شکارچی و ….به ذهنمان می آید. موردی که ممکن است به آن دقت نکنیم ، این است که در آن زمان  غارنشینان مجبور بودند از یک رژیم غذایی کاملا طبیعی استفاده کنند و زنده بمانند. ما نیز شاید بتوانیم از این رژیم غذایی برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنیم یا اینکه با آن سالم تر زندگی کنیم . اما تفاوت بزرگ بین آنها و ما در این است که ما در معرض خطر شکار شدن توسط حیوانات وحشی آن زمان که احتمالا ده برابر بزرگتر از ما هستند، قرار نداریم. مفهوم رژیم سرخپوستی به راحتی قابل درک است – اگر غذایی که میخورید چیزی است که کسی در آن دوره از تاریخ نمی توانست آن را بخورد ، پس باید از خوردن آن خودداری کنید. به همین سادگی .

سرخپوستی

در دوران سرخپوشان ، افراد دارای بدنی عضلانی و چابک بودند. بعضی از افراد معتقدند رژیم غذایی سرخپوستی یک ایده احمقانه است زیرا میانگین عمر یک فرد معمولی در این دوره طولانی تر از آن دوران است. این درست است اما سوال بزرگ اینجاست که آیا بدن انسان امروزی واقعاً از یک سبک زندگی سالم بهره می برد یا نه. مردم در این دوران فقط بیشتر زندگی می کنند زیرا به خدمات درمانی و داروهای بیشتری دسترسی دارند. بنابراین سبک غذایی آن دوران ممکن است ایده خوبی برای ارتقا سطح سلامت زندگی انسان به نظر برسد.اکنون زمان آن است که ببینیم چگونه این رژیم می تواند برای شما موثر باشد. این رژیم در کاهش وزن یا عضلانی تر کردن بدنتان ممکن است شمارا یاری کند.

سرخپوستی

 

در این رژیم محدودیت های غذایی کمی دارید. یکی از اجزای اصلی این رژیم گوشت است. شما میتوانید انواع مختلفی از گوشت ها مانند گوشت مرغ ، گاو ، گوسفند ، جگر و غیره استفاده کنید. پروتیین موجود در گوشت به بدن شما در ساخت عضله کمک میکند.

یکی دیگر از غذاهای اصلی این رژیم غذایی ماهی ست. ماهی با داشتن چربی های سالم شما را در چربی سوزی یاری خواهد کرد.

 

تخم مرغ ، میوه ها و سبزیجات ، ادویه ها را نیز باید به طور منظم در برنامه غذایی سرخپوستیتان بگنجانید.

سرخپوستی

نوشیدن منظم آب و استفاده از چربی های سالم را نیز نباید فراموش کنید.

 

در این سبک غذایی باید از چه موادی دوری کنیم؟

  1. لبنیات : در آن دوره از تاریخ از لبنیات استفاده نمی شده است زیرا هنوز حیوانات برای این استفاده اهلی نشده بودند. مشکلی در استفاده از لبنیات امروزی وجود دارد فراوری شدن زیاد آنها در کارخانه ها و همچنین غذای مصرفی ناسالم دام هاست.
  2. حبوبات : حبوبات حاوی گلوتن هستند و ممکن است سیستم هضم بدن را دچار اختلال کنند. همچنین امروزه نگرانی درمورد نحوه پرورش و فراوری آنها نیز وجود دارد. همچنین غلاتی مانند ذرت حاوی کربوهیدرات بالایی هستند که رژیم کاهش وزن شما را دچار اختلال میکنند.
  3. شکر
  4. ماهی های پرورشی
  5. نوشیدنی های کالری دار
  6. روغن های ناسالم و غیر طبیعی
  7. محصولات آماده و کارخانه ای

 

 

در این برنامه و سبک غذایی مانند سایرین توجه زیادی به افزایش فعالیت بدنی و داشتن برنامه ورزشی منظم شده است.

سرخپوستی

 

سعی کردیم در این مقاله یک برداشت کلی و خلاصه درباره این سبک غذایی برای شما ارایه دهیم.

توجه : مجموعه آزولف هیچ توصیه ای مبنی بر انجام این برنامه غذایی یا پرهیز از آن نمیکند. برای شروع هر نوع سبک غذایی باید ابتدا با پزشک خود مشورت کرده و وضعیت سلامت ارگان های حیاتی خود را بررسی کنید. در این سبک غذایی به علت بالا بودن حجم گوشت مصرفی باید کلیه خود را بررسی کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن