سلامت جسم

تمرینات کششی:چرا؟ چگونه؟ چه زمانی؟

چرا بدن به کشش نیاز دارد؟

راه حفظ انعطاف بدن و به عبارتی حرکت آسان و روان مفصل ،کشش است.در اینجا به دلایل اصلی گنجاندن حرکات کششی در برنامه ی تمرینات ورزشی میپردازیم:

حفظ وضعیت صحیح بدن :

انعطاف پذیری یکی از راه های بهبود شرایط جسمانی ، برخورداری از تناسب اندام و پیشگیری از درد های عضلانی است. اگر عضلات جلوی گردن ، منقبض و کوتاه باشند سر به جلو خم میشود. وقتی عضلات شانه و قفسه سینه منقبض باشند شانه به سمت داخل گرد میشود. وقتی عضلات کمر، پشت ران و باسن منقبض باشند انحنای پشت بیشتر میشود.

کاهش درد پشت:

اجرای منظم حرکات کششی می تواند درد و ناراحتی را به ویژه در ناحیه ی کمر کاهش دهد.درد اغلب با حرکات کشش کمر و پشت ران کمتر میشود.

بهبود تعادل عضلانی و هماهنگی:

 

حرکات-کششی

فرض کنید عضله ی جلوی ران قوی و عضله ی پشت ران ضعیف و منقبض باشد(داستان همیشگی)همین موضوع سبب وارد آمدن فشار بیش از اندازه روی عضله جلو ران خواهد شد.شاید به پیامد های این مسآله که به اشکال گوناگون بر حرکات شما تاثیر میگذارد فکر نکرده باشید ولی میتواند به کوتاه شدن گام ها در حین راه رفتن منجر شود.عدم تعادل عضلانی ، آسیب هایی چون کشیدگی عضله را در پی خواهد داشت. همچنین در دست و پا چلفتی شدن شخص و در نتیجه آسیب های بیشتر موثر است.

حفظ توان کامل حرکتی در دوره سالخوردگی:

با پیر شدن انسان تاندون ها(بافتی که عضله را به استخوان پیوند میدهد) نیز به تدریج کوتاه تر و منقبض شده و انعطاف محدود میشود.دانشمندان بر این عقیده اند که کلاژن یکی از پروتیین های اصلی موجود در بافت همبند با پیر شدن فشرده تر میشود و در نتیجه بدن تدریجا نرمی حرکات خود را از دست میدهدو بر اساس مطالعات انجام شده بساری از افراد در 70 سالگی تنها قادر به انجام دادن نیمی از حرکات مفصلی دوران جوانی هستند.

با از دست دادن انعطاف بدن ، راه رفتن مشکل تر ، گام ها کوتاه تر و در نتیجه رد شدن از جدول کنار خیابان و خم شدن و برداشتن جسکی از زمین بسیار دشوار  میشود.در چنین شرایطی احتمال زمین خوردن چندین برابر است که اگر با پوکی استخوان همراه باشد زندگی فرد را در معرض خطرات جدی قرار میدهد. خبر خوب! امکان کاهش قابل توجه این خطرات از طریق کشش منظم عضلات پشت ران ، باسن ،ساق پا، بدون توجه به سن و سال شماست.

 

حرکات-کششی

 

عملکرد ورزشی بهتر:

انعطاف پذیری رکن اساسی بسیاری از ورزش هاست.مسلما ژیمناست ها و اسکیت بازان نیاز به انعطاف بدنی بسیار بالایی دارند. شناگران باید از شانه های انعطاف پذیر برخوردار باشند در حالیکه دوچرخه سواران در مقایسه با ورزشکاران سایر رشته ها نیاز به انعطاف کمتری دارند.طبق مطالعات انجام شده در بعضی از رشته های ورزشی مثل دوچرخه سواری داشتن بدنی بیش از اندازه نرم میتواند عامل افزایش آسیب دیدگی در این افراد باشد.نکته مهم این است که برای هر رشته ورزشی حد مشخصی ار انعطاف پذیری توصیه میشود ، ولی حتی بی تحرک ترین بدن ها نیز احتیاج به انجام دادن بعضی حرکات کششی پایه دارند.

 

جرکات-کششی

 

 

حرکات-کششی

 

 

زمان مناسب برای انجام حرکات کششی؟

برخلاف عموم مردم کشش عضلات اولین کاری نیست که به محض ورود به باشگاه ورزش یا قبل از دویدن در پارک باید انجام داد. تا زمانی که بدنتان را واقعا گرم نکرده اید حرکات کششی را آغاز نکنید.

حرکات کششی را حتما پس از (نه قبل) از سرد کردن بدن انجام دهید. اگر بلافاصله پس از پایان تمرینان سرتان را پایین تر از سطح قلب بیاورید دچار ضعف و سرگیجه میشوید. قبل از خوایدن روی زمین و اجرای حرکات کششی حتما دقت کنید که تنگی نفس نداشته باشید و ضربان قلبتان زیر 100 ضربه در هر دقیقه و دست کم 20 ضربه کمتر از زمان توقف تمرینات باشد.

 

آزولف براتون سلامتی ونشاط آرزو میکنه.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن